Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Pokračovat
 
ECC_sek

Snížení hluku znamená lepší stolování. ZŠ Vyškov vyhrála cenu v hodnotě 250 tisíc korun na turnaji E.ON City Cup

Vyškovská základní škola Purkyňova porazila během dlouho trvající soutěže E.ON City Cup všechny soupeře a získala šek na akustické řešení ve vybraných prostorách od společnosti Ecophon. Hluk v jídelně byl po instalaci akustických systémů snížen o 10 decibelů a doba dozvuku je nyní na třetině původní hodnoty.

Turnaj základních škol E.ON City Cup se konal v průběhu roku 2014 a skládal se ze sportovní části (fotbalového turnaje v kruhových arénách), letního pokračování s Fitkontem a podzimního hledání energeticky úsporných projektů. Vyškovská ZŠ Purkyňova nasbírala 1 571 bodů. Druhou ZŠ Šrámkova Opava porazila o 13 bodů a třetí ZŠ Máj České Budějovice o 38 bodů. Do turnaje zasáhlo 174 škol.

Do Vyškova se koncem roku vydali zástupci společnosti Ecophon, která šek v hodnotě 250 tisíc korun na akustické řešení do soutěže věnovala. S vedením školy pak hledali možné alternativy co nejefektivnějšího využití celé částky. „Dohodli se na provedení akustické úpravy školní jídelny,“ uvedl Marek Pagač z marketingového oddělení energetické skupiny E.ON. Ve hře bylo také akustické ošetření chodeb, učeben nebo místního plaveckého bazénu.

V jídelně bylo nutné z důvodu nízké světlé výšky nalézt takové řešení, které by nezpůsobilo další snížení stropu. „Proto jsme zvolili akustický stropní podhled Ecophon Master F, který byl nainstalován do jednotlivých pásů mezi stávající svítidla. Jedná se o vysoce účinný akustický systém, který tvoří panely o tloušťce 40 milimetrů. Vnitřní jádro panelů je vyrobeno ze skelného vlákna vysoké hustoty,“ upřesňuje zástupce společnosti Ecophon Mgr. Jiří Strnad.

Pro dosažení co nejvyššího efektu byl stropní podhled ještě doplněn o systém akustických stěnových panelů Ecophon Akusto Wall A Super G s povrchem odolným vůči mechanickým nárazům. „Tyto akustické absorbéry eliminují případné horizontální odrazy zvuků od stěn. Panely Ecophon Akusto Wall byly nainstalovány na dvě stěny jídelny o celkové ploše 20 metrů čtverečních,“ dodává Strnad s tím, že stropní pokrytí akustickými panely Ecophon Master F činilo 100 metrů čtverečních.

„Jídelna školy ve Vyškově se bohužel nijak neliší od standardních jídelen v jiných školách po celé České republice. Při návrzích byl kdysi brán zřetel především na údržbu, a proto jsou v jídelnách téměř všechny plochy tvrdé kvůli snadné omyvatelnosti. Nicméně v tu chvíli se zvuk, který zde vniká, nemá kam schovat. Odráží se od tvrdých ploch a zvyšuje se hlučnost místnosti. Právě z těchto důvodů bylo panem ředitelem základní školy ve Vyškově rozhodnuto, že se pokusíme akusticky ošetřit právě tyto nejvíce problémové prostory jídelny,“ říká dále Strnad.

Při prvních akustických měřeních před instalací systémů společnosti Ecophon bylo zjištěno, že v jídelně dosahuje hluk hranice až 93 dB. Průměrná hodnota hluku je přitom 82,4 decibelu. „Jen názorně pro přirovnání uvedu hodnotu sbíječky, která na vzdálenost 10 metrů vykazuje hluk o hodnotě 90 decibelů,“ upřesnil Strnad. „Po akustickém ošetření místnosti byla snížena doba dozvuku z 2,8 sekundy na 0,9 a průměrný hluk v místnosti klesl na 72,2 decibelů.“

A jak si prostory upravené jídelny chválí škola? „V posledních letech jsme se v jídelně potýkali s velkou hlučností. V průměru vaříme 400 jídel denně. Hledali jsme řešení, ale bohužel jsme nic nenašli. Jsme rádi, že naši žáci dokázali turnaj E.ON City Cup vyhrát a mohli jsme si vybrat akustické řešení. Děti jsou u oběda hodně hluční. Sdělují si svoje dojmy a zážitky. Tím, že máme nyní odhlučnění, učitelé hned první den cítili velkou změnu při příchodu do jídelny. Musím společnostem E.ON a Ecophon poděkovat,“ uvedl ředitel školy Luděk Höfer.

 
 
E.ON Junior Cup
Rodinný fotbálek na Facebooku