Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Pokračovat
 
koller_gilching

Turnaj v Gilchingu navštívil i Jan Koller

Jan Koller, s 55 góly historicky nejlepší střelec české reprezentace, se stále věnuje sportu, dal se na trénování a podporuje dětské akce. V listopadu navštívil E.ON Junior Cup v německém Gilchingu, kde hráli jedenáctiletí hráči AC Sparta Praha i SK Slavia Praha.

Byl jste se podívat na halovém E.ON Junior Cupu v německém Gilchingu, kde hráli hráči kategorie U11. Zaujalo vás něco?
Turnaj se mi hodně líbil. Jsem rád, že se podobné turnaje vůbec dělají. Kluci tam mají mezinárodní konfrontaci a je fajn, že si na turnaji mohou zahrát i české týmy. Je to pro ně velká zkušenost, protože týmy z Německa mají mládež velmi dobře propracovanou.

V konečném pořadí skončily Sparta i Slavia až ve druhé polovině. Kde byl rozdíl oproti jiným týmům?
Viděl jsem hrát oba týmy a rozdíl byl v individualitách. Kvalita individuálních hráčů byla na straně soupeřů o něco vyšší. Tady se mají kluci v čem zlepšovat. Pro trenéry je to ale i dobrá zpráva, protože viděli, kde se mohou hráči zlepšovat a na co se zaměřit. Pro takto malé kluky je tento turnaj ale obrovská zkušenost a jistě jim to může pomoct. Už jen samotný fakt, že hrají proti týmům ze země mistrů světa, jim může být k prospěchu.

S hráči jste se potkal, odpovídal na otázky i poměřoval ruce.
Doufám, že to pro kluky byl velký zážitek. I pro mě jsou vždycky podobná setkání zážitkem a rád se jich zúčastňuji. Byl jsem rád, že se kluci ptali a zajímali se. Bylo to moc příjemné a podporuji podobné akce. Je pěkné sledovat výrazy dětí, když zjistí, že mají poloviční ruce (směje se). Když jsem byl malý, tak jsem neměl možnost potkat se s profesionálními fotbalisty.

Když jste byl v jejich letech, tak kdo byl váš vzor? V jakých týmech jste si chtěl zahrát?
Od malička jsem byl fanda Bohemky, takže cíl byl dostat se do ní. V té době to byl náš nejlepší klub a měli fantastické mužstvo. Můj vzor byl například Pavel Chaloupka. Byla to éra, kdy Bohemka získala titul. Ze zahraničních hráčů Michel Platini nebo Marco van Basten.

Pořád máte soutěžní náladu a chuť hrát zápasy?
Pořád. Sport je pro mě droga. Díky soutěživosti se udržuji v kondici a člověk pak má i mladou mysl (s úsměvem). Hrozně rád si zahraji doma za Smetanovu Lhotu nebo v Monaku. Můj život se pořád motá kolem sportu.

V Monaku trénujete fotbalový C-tým. Jak se vám daří?
Ano. Začali jsme dobře a byli jsme na prvním místě. Bohužel z posledních třech zápasů jsme ale uhráli jen jeden bod, takže jsme klesli na třetí místo. Na vedoucí tým ale máme manko jen tři body. Chtěli bychom postoupit, ale bude to hodně náročné.

Zavzpomínejte na reprezentaci a moment, který se vám jako první vybaví.
Nejvíc pro mě znamená asi mistrovství Evropy v Portugalsku z roku 2004. Tehdy jsme předváděli výborný fotbal a hrou se všichni bavili. 

A na klubové úrovni?
Mistrovský titul s Dortmundem. Pamatuji si na poslední zápas, který jsme potřebovali vyhrát. Vítězný gól jsme dali 15 minut před koncem a stali se mistry Německa.

Česká reprezentace nyní prožívá boom. Jistě jí sledujete.
Mám z toho radost a jsem rád, že se reprezentaci začalo dařit. Fanoušky to baví a je vidět práce Pavla Vrby. Mužstvo si našlo svou tvář. Doufám, že kluci šampionát vybojují, protože mistrovství Evropy je ve Francii a hrát se bude i nedaleko Monaka v Nice. Na šampionát se těším.

Vliv na to může mít i návrat pana Brücknera. Vy jste pod ním hrál. Jaký to je trenér a člověk?
Na pana Brücknera mám jen nejlepší vzpomínky. Je to výborný trenér a hlavně stratég. Při utkání s Islandem jsem viděl několik rozehrávaných trestných kopů, které při vší úctě k panu Vrbovi byly podle mě z jeho hlavy.

Blíží se Vánoce. Trávíte je tradičně českým způsobem?
Sice jsme v Monaku, ale se všemi českými tradicemi. Čtyřiadvacátého máme k večeři rybu s bramborovým salátem a pak dárky.

Jaké máte plány pro rok 2015?
Hlavní je zdraví. Z fotbalových věcí budeme s Monakem bojovat o postup do vyšší soutěže a našemu nároďáku přeji postup na mistrovství Evropy. Když mi to vyjde, tak se rád podívám do Česka na mistrovství Evropy jedenadvacítek.

 
 
E.ON Junior Cup
Rodinný fotbálek na Facebooku