Pokračovat

IMG_2748

Bavili jsme Břeclav a otevřeli CNG plnicí stanici

V sobotu 11. dubna byla slavnostně otevřena jedenáctá CNG plnicí stanice. Stojan se stlačeným zemním plynem je v Břeclavi umístěn na čerpačce Benzina. Křest stanice se konal v rámci Běhu kolem Dyje za účasti starosty Pavla Dominika a Radka Luckého s Jiřím Šimkem.

Velmi vyhledávanou akcí byl běžecký závod kolem řeky Dyje, která protéká městem Břeclav. Na tratě se vydalo 274 běžců a běžkyň. Zázemí závodu bylo na parkovišti u bývalého místního cukrovaru, kde si veřejnost mohla užít atrakce z E.ON Fotbalového parku i CNG vozový park.

Dospělí mohli vyzkoušet úsporný vůz Škoda Octavia G-TEC a prohlédnout si Škodu CityGo G-TEC a Volkswagen Passat. Lákadlem byly projížďky elektromobilem Tesla, který na čerpací stanici a zpět na parkoviště jezdil prakticky celé dopoledne.

Pro děti byl připraven skákací hrad a fotbalové atrakce jako kruhová aréna, lob či přesnost přihrávky. V doprovodném stánku si nejmenší zahráli stolní fotbálek, postavili si CNG stanici z lega a zhlédli film o elektroletadle. A jelikož se celá akce nesla v duchu slavnostního otevření břeclavské CNG stanice, došlo i na křest.

Před vyhlášením hlavních kategorií symbolicky pokřtili jednu stanici z lega, kterou postavily děti, Pavel Dominik (starosta Břeclavi), Radek Lucký (jednatel společnosti E.ON Česká republika), Jiří Šimek (místopředseda představenstva E.ON Energie) a Libor Jeřábek (zástupce společnosti Next).

„Otevření CNG stanice vnímám jako první vlaštovku pro Břeclav, která bude směřovat k ekologizaci dopravy. Chystáme změny i v městské dopravě a věřím, že podobných vlaštovek bude více,“ uvedl starosta města Pavel Dominik.

Radek Lucký pochází právě z Břeclavi a připomenul, jak důležitá je úspora energie pro zákazníky společnosti E.ON.  „Od servisu plynových koltů až po veřejné osvětlení jsme schopni každému přes naše služby ušetřit peníze.“

Na tématiku CNG odpovídal Jiří Šimek, který také prozradil několik statistických věcí. „V České republice je toto 85. stanice a na Moravě třicátá. Škoda Octavia, která byla k dispozici na projížďky, má spotřebu zhruba 3,5 kilogramu na 100 kilometrů. V přepočtu stojí kilometr 90 haléřů.“

Veřejnost se tak mohla dozvědět spoustu zajímavých věcí z oblasti CNG a tři nejlepší běžci z každé kategorie dostali skládací stanice. Vítězem hlavní kategorie na pět kilometrů se časem 15 minut a 39 sekund stal Roman Paulík z místní Tělovýchovné jednoty Lokomotivy Břeclav.

Druhý Tomáš Blaha doběhl se ztrátou minutu a sedmi sekund. I nejlepší žena byla z domácího oddílu. V čase 21:20 proťala cílovou pásku Katarína Kuťková. Druhá Jitka Michnová doběhla v čase 22:16. Největší uznání si ale zasloužil malý Jindřich Hanáček z Podolí, který v sedmi letech zvládl trať za 26 minut a 52 sekund.