Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Pokračovat
 
JFA_nabor2015

Fotbalový projekt pro děti má za sebou první rok fungování

Jihočeská fotbalová akademie (dále JFA) je klub specializující se na děti a mládež, který hraje soutěže OFS pod názvem Fotbalová mládežnická akademie. Pro děti a jejich rodiče představuje tento projekt unikátní šanci, v němž mládež není ve stínu dospělých týmů. Děti mají možnost se pohybově realizovat, cítit důvěru a radovat se ze svých krůčků zlepšení. Na otázky odpověděli zakladatelé projektu Petr Požárek a David Löbl.

Kde vznikla myšlenka na založení akademie a jak dlouho trvala realizace?
Požárek:
Myšlenka vznikla už někdy po mém návratu z Austrálie v roce 2010, ale svou právoplatnou existenci spatřila JFA až v únoru 2014, kdy jsme s Davidem Löblem založili zapsaný spolek Jihočeská fotbalová akademie. Z určitých postojů předních představitelů, kteří dohlížejí na chod jihočeského fotbalu, jsme museli změnit název na Fotbalová mládežnická akademie, aby naše děti mohly hrát zápasy. Říkali jsme si, že půjdeme krůček po krůčku a zkusíme vybudovat konkurenceschopný mládežnický klub, který bude hrát soutěže OFS České Budějovice a v budoucnu krajské soutěže. Počítali jsme, že na nábor v roce 2014 přijde tak 10 dětí.

Löbl: Potkal jsem Petra před pěti lety, jako člověka, který ví, jak přistupovat k trénování dětí. Já jsem tehdy byl obyčejný rodič, co přivedl svého syna k fotbalu. A jelikož se mi přístup, myšlenka a metody natolik líbily, postupně jsem se do dění aktivně zapojoval. Absolvoval jsem školení, udělal si licenci. Až ve zmíněném roce 2014 jsem myšlenku se založením klubu naplno řekl Petrovi. Já s odstupem času říkám, že Petr je otec akademie a já porodník.

Jakou máte základnu?
Požárek: Základna se stále tvoří a nedá se jasně říct, že je u konce, protože k nám přestupují či přicházejí na hostování další a další hráči z klubů, kteří už tu jsou roky. Nebo chodí, volají a píšou rodiče, že slyšeli a viděli... Naše akademie dává ve svých týmech šanci ke sportování všem dětem, které o něj projeví zájem. Je jen na nich a jejich rodičích, zda se pro fotbal v akademii rozhodnou na stálo nebo přejdou třeba na jiný sport.

Löbl: Petra bych doplnil o čísla. K dnešnímu dni nám zeleně svítí přes 90 registrovaných členů FAČR, přes 20 dětí čeká na dovršení pěti let, aby se mohly přihlásit. Vždy po nějakém čase odneseme na KFS panu Eiblovi další hráče na hostování či přestup, aby po administrativní stránce bylo vše v pořádku a hráči se mohli zapojit do soutěží za naše týmy. Celkově tedy akademii navštěvuje přes 110 dětí.

Kolik týmů hraje soutěže?
Požárek: Od září 2014 jsme přihlásili ročník 2004 až 2006 do starších přípravek OFS České Budějovice, ročník 2007 až 2008 a ročník 2009 do mladších přípravek OFS České Budějovice. Soutěže jakéhokoliv charakteru bereme jako kontrolu našeho tréninkového procesu. Naše tréninková koncepce se skládá ze zkušeností, které jsem nasbíral za desetiletou trenérskou praxi a hodně čerpám i z pocitů jako hráč. Co nám jako hráčům bylo příjemné, co jsme neměli rádi a co naopak nás motivovalo ke sportování. Zahraniční stáže, domácí semináře, školení, všechno si to dáváme s trenéry dohromady a vytváříme si vlastní platformu tréninkového procesu, který za rok fungování začíná přinášet první vlaštovky v podobě oslovování hráčů do největšího klubu v jižních Čechách.

Löbl:  Pro velký zájem jsme vytvořili čtyři kategorie týmů. Starší přípravka je složena z hráčů, kteří již někdy a někde hráli fotbal a k nám přišli za něčím jiným. Jedná se o hráče 2004, 2005 a 2006. Postupně jsou k nim zařazováni hráči, co fotbal baví, pracují na sobě a jde jim to. Mladší přípravka A je složena z hráčů 2007 a 2008. Jde o ročník, který už nějaký ten pátek trénuje v ostatních klubech a tady se ty kluci sešli poprvé v dubnu 2014. Takže se s nimi pracuje pomalu, ale o to zodpovědněji. Ročník 2009 už je ročníkem, na kterém se můžeme podílet celým svým umem, který začíná od začátku se vším všudy. A nejmladší ročník 2010 to je naše předpřípravka, která se učí chytat míč, orientovat se v prostoru, přijímat povely a plnit je, zdravě se rozvíjet dle svého nejlepšího úmyslu. Zde bych chtěl zmínit, že se jedná o velmi specifickou práci trenéra, protože na tyto věkové kategorie neexistují žádné doporučení a tak si pomáháme interními radami mezi trenéry. Scházíme se několikrát do měsíce, kde vše probíráme, a věřte, že při počtu kolem 12 stálých trenérů v celé naší akademii je několik hodin málo.

A jak vlastně trénujte, v čem jste jiní?
Požárek: Na tuhle otázku odpovím trochu šířeji. Zkusím poukázat na to, co je pravděpodobně největší chybou u mládežnických kategorií. Setkávám se s tím u školení, kterých se účastním nebo je vedu. Každý bývalý nebo současný hráč měl či má nějakého trenéra, který ho určitým způsobem ovlivňuje. Někoho pozitivně či negativně. Například dřív bylo normální, že hráč stál v zástupu a čekal, až na něj přijde řada na střelu či přihrávku. Z toho plyne, že hráč je málo na míči. Ale nová metodika dle FAČRu říká, dělejte to tak, ať jsou děti co nejvíce na míči. No jo, ale naučte staršího trenéra nebo mladého trenéra to, co nikdy nezažil a neviděl. To chce hodně energie a vůle. A zde je ten kámen úrazu. Většina trenérů nedokáže přenést věci ze školení do své praxe, protože sklouzává ke špatným stereotypům. No a my se snažíme dbát na to, aby pro hráče byl trénink zápas a zápas tréninkem. Takže neděláme rozdíly v tréninku a v zápase. Zároveň máme štěstí, že můžeme různé úvahy a nedostatky konzultovat s profesorem Buncem z Laboratoře sportovní motoriky (UK FTVS v Praze – pozn. autora), kde jsem od roku 2008 jako diplomant a nyní dokončuji dizertační výzkum, který se zabývá efektivitou tréninku u hráčů fotbalu. Takže se dá říct, že se zde prolíná vědecká část s tou praktickou a to je v zahraniční normální jev a rutina. Nechci, aby to vypadalo, že děti jsou naším zkušebním materiálem, ale my na nich pouze praktikujeme model zábavného a smysluplného tréninku, který by podle našich předpokladů měl být pozitivní. A jak je vidět na výsledcích dizertační práce a akademie, tak svou efektivitu a věcnou významnost prokazuje. Naše individuální a skupinové tréninky či konzultace a rady využívají někteří hráči z klubů AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, SK Dynamo České Budějovice, FC MAS Táborsko, Veselí nad Lužnicí, Malše Roudné, SKP České Budějovice, Lokomotivy České Budějovice, Zlivi a Jindřichova Hradce. Poslední měsíce začali chodit i hokejisté Motoru České Budějovice na všestranný pohyb a své ovečky posílá i hokejový agent Martin Podlešák. Tohle téma je na hodinové diskuze.

Löbl: Možná mám trochu výhodu v tom, že nejsem zatížen metodickým trénováním, co podstupovali hráči jako právě Petr a další v jeho věku, když s fotbalem začínali. Já jsem to jako hráč nikam nedotáhnul. Před lety jsem začínal nasávat nejnovější trendy práce s mládeží a dětmi nezatížen těmito metodami. Klademe důraz na to, aby to děti bavilo, aby se těšily, abychom jim dokázali poradit tak, aby se úměrně svým schopnostem zlepšovaly a to nejen ve fotbalovém umění, ale i v atletice a gymnastice. Pro nás všechny je nepřípustné, abychom na někoho křičeli, obviňovali z chyb nebo dokonce děti dostávali pod takový tlak, aby se bály přijít na trénink nebo zápas. V tomto duchu samozřejmě vychováváme i trenéry co se k nám chtějí přidat a chtějí sdílet a šířit naše myšlenky. Nezanedbatelnou částí celého fungování akademie je i komunikace s rodiči. To bohužel některé kluby nectí.

Jaké máte plány pro oslavy jednoho roku fungování?
Požárek: Chceme to pojmout jako oslavu prvních narozenin, tak jsme se dohodli, že 13. a 14. dubna uděláme nábor s oslavou narozenin. K dispozici bude skákací hrad, fotbalové atrakce, sportovní disciplíny, sportovní hry a v pondělí 13. dubna dostanou děti dort JFA.

Löbl: Jen doplním, každý náš hráč dostává sadu dresu a tréninkový míč. Nábor a narozeniny začínají vždy od 17:15 a skončí v 18:45 ve Sportovním areálu Jihočeské univerzity mezi Výstavištěm a Kauflandem. Samozřejmě se těšíme na všechny a i na ty, co se přijdou jen podívat.

Kolik nováčků předpokládáte?
Požárek: Na minulý nábor přišlo 67 dětí. Nedokážu to odhadnout, protože minulý rok byly tři stupně Celsia, foukal silný vítr, pršelo a i přesto si našlo cestu za pohybem tolik dětí. Takže z našich předpokladů, kdy jsme si mysleli s Davidem, že přijde 10 dětí, jsme byli mile překvapeni.

Co vše chystáte v roce 2015?
Požárek:
Já to vezmu z té sportovní stránky a David po té organizační. V roce 2015 se pokusíme udržet nastavený tréninkový systém a komunikaci s rodiči, protože to je pro nás velmi zásadní přednost, která drží klub na pozitivní vlně. Všichni všechno vědí včas a proč to tak je. Rodiče jsou našimi partnery a jsou součástí vývojového procesu svého dítěte a hráčů. Jsme taková jedna velká fotbalová rodina. Pracujeme s mladým kolektivem trenérů, který je velmi tvárný a má chuť se učit nové věci. Všichni naši trenéři prošli prvním Coerver kurzem, aby pochopili, proč je síla jeden na jednoho tak důležitá v zahraničí. Že nejde o to vytvářet u dětí v přípravkách dojem, že si umějí přihrát a kombinovat, ale aby vytvářeli silného jedince na míči, který se nebude bát přejít protihráče i za cenu toho, že to zkazí. Na další Coerver kurz jsme vyslali jednoho svěřence, který bude ostatní informovat interními semináři a ukázkovými tréninky. Snažíme se brát ty nejlepší věci z jednotlivých seminářů, stáží a skládat z toho ten nejlepší tréninkový koktejl pro naše borce.

Löbl: Když to vezmu kalendářně, tak nás nyní čeká nábor a narozeniny. Pak 19. dubna uspořádáme E.ON Beach Cup v E.ON Beach Areně na sídlišti Vltava. Zde budou hrát dva ročníky 2008 a 2009. Dvacátého dubna se všichni trenéři zúčastní fotbalového semináře He – Art, který je novodobou novinkou ve vedení hráčů. Sami jsme na to zvědavi. V květnu by nás měl čekat seminář o Kamevedě, což je princip výchovy dětí od narození do tří let a od tří do šesti let. Naše pozvání přijal pan Zacha, který je kontroverzní osobou v hokejovém prostředí, ale jeho promyšlená příprava dovedla jeho syna až do letošního draftu NHL, takže si z toho můžeme něco odnést. Těšíme se na stáž v Turíně, kterou pro náš připravuje pan Müller z agentury ESAM. Rádi bychom sledovali práci našich kolegů ze stejných kategorií. Dále 21. června chystáme Benefiční odpoledne pro sdružení Ovečka, která podporuje rodiny s dětmi s Downovým syndromem. Bude se jednat o to, aby se i děti, které neměly takové štěstí, zapojily do sportovních aktivit. Zkusí si dres, zahrají si s námi fotbal a zkusí si nejrůznější sporty. Snad se nám povede i něco málo vybrat na dobrovolném vstupném a jako finanční dar předat sdružení. Již roky se účastním jako divák takovýchto benefičních zápasů, co se konají v zimě a jejichž zakladatelem je Tomáš Slípka. Byl jsem moc rád, když jsem s touto myšlenkou uspořádat letní benefici pro Ovečku setkalo s nadšením v naší akademii.  Koncem července a přelom srpna pořádá Petr tréninkové kempy pro hráče z celé republiky a Slovenska. Měl by přijet i Dominik Topolský, který hraje za Marseille a za Petrem jezdí každoročně s individuálními požadavky na svou kondici. V srpnu začnou naše nejstarší děti hrát soutěže mladších žáků, takže naše zaměření nezůstane jen u přípravek, ale rozšíří se i na žákovské kategorie.  V září budou startovat jednotlivé soutěže OFS a Kraj. Ročník 2009 se zapojí do Fotbalové tour, kterou pořádají trenéři Strakonic. Jde o sled turnajů každý s každým, který je takovou samostatnou soutěží. Hraje se jednou měsíčně na trávě, v hale či na umělce. Od září tour budou hrát Vimperk, Strakonice, Písek, Osek, Horažďovice a JFA. Opět jde o kontrolu již natrénovaného. V prosinci uspořádáme Vánoční turnaj pro jednotlivé kategorie o pohár Primátora Českých Budějovic, na který jsme dostali i finanční pomoc od Statutárního města České Budějovice. V říjnu by měl přijet bývalý reprezentant Tomáš Galásek, který je s Petrem domluven, že by přijel prakticky odprezentovat to, co učí v německých klubech. Mělo by jít o převzetí přihrávky, přihrávku a zpracování s uvolněním. 

Budou nějaké novinky do sezóny 2015/2016
Požárek:
Z naší stránky o žádné novinky nepůjde, spíše bychom rádi poděkovali našim partnerům, kterými jsou rodiče a firmy uspořádáním JFA plesu. Tito partneři věří v naše smýšlení, které se týká správného vedení dětí k promyšlenému pohybu, který se řídí mottem: Trénuj účelně, odborně, zdravě a profesionálně. Naše snažení by nebylo možné naplnit bez finančního a materiálního zabezpečení partnerů. A v neposlední řadě obrovské díky patří patronovi akademie Tomáši Sivokovi, který je u tohoto projektu od začátku a když může, tak pomůže finančně či po materiální stránce. Ale čeho si borci nejvíce cení je, když si s nimi Tom zatrénuje. To je poděkování i pro trenéry.

 
 
E.ON Junior Cup
Rodinný fotbálek na Facebooku