E.ON Junior Cup E.ON Junior Cup Aktuálně Ekologická aktivita vynesla do Velkého finále FC Hlinsko a FC Žďas Žďár nad Sázavou

Ekologická aktivita vynesla do Velkého finále FC Hlinsko a FC Žďas Žďár nad Sázavou

hlinsko

Velké finále turnaje E.ON Junior Cup si 2. – 4. září zahraje 48 mužstev. Zahraniční hosty, ligové kluby a kvalifikanty doplnili hráči Hlinska a Žďáru, kteří uspěli v soutěži Ekologické 7+1. Spolu s trenéry a rodiči uspořádali úklidovou akci a věnují se i dalším ekologickým činnostem.

Ekologické 7+1 bylo určené pro týmy, které neuspěly na kvalifikačních turnajích E.ON Junior Cupu. Skládalo se z aktivit, které klub musel splnit a byl za to obodován. Mezi úkoly bylo třídění odpadu, hromadná doprava, zdravá strava, regenerace těla nebo úklidové akce. Hlinsko a Žďár splnilo téměř všechny body a navíc uspořádali i úklidovou akci na černou skládku v rámci projektu Ukliďme Česko.

Chlapcům jsme chtěli pomoci, aby si zahráli na kvalitním turnaji, říká trenér Hlinska František Jůn

Proč nevyšel postup do finále již v kvalifikačním turnaji v Humpolci?
Náš klub jako jediný zástupce regionálních mužstev se již po čtyři roky pravidelně zúčastňuje turnajů Ondrášovka Cup ve všech kategoriích U8, U9, U10 a U11. V letošním roce chlapci ročníku 2006 odehráli turnaj U10 ve Vysokém Mýtě, kde se umístili pro nás na krásném 8. místě z 26 celků. Kromě nás a domácích byly všechny týmy ze sportovních center nebo sportovních středisek. Po základní sobotní skupině a odehraných třinácti utkáních byl náš tým na druhém místě za vedoucí SK Slavii a před třetí Spartou Praha. Z celkových devatenácti utkání jsme odešli pouze čtyřikrát poraženi. Velice zajímavá byla i bilance s medailisty, kdy jsme jako jediní dokázali porazit vítěze turnaje SK Slavii, dále i čtvrté Dynamo České Budějovice, remizovali jsme s druhou Zbrojovkou Brno a odešli poraženi s třetím týmem turnaje FC Bohemians. Tento turnaj se odehrál v termínu 4. - 5. června 2016. Již další víkend, v termínu 11. - 12. června 2016, se hrál další turnaj pro U11 v Plzni. Vzhledem k tomu, že jsme pouze regionální klub a nemáme v kategorii dostatečný počet kvalitních chlapců ročníku 2005, museli jsme toto mužstvo doplnit o pět hráčů ročníku 2006, kteří tak absolvovali opět další fyzicky náročný turnaj. A tak nás v Humpolci na kvalifikaci E.ON Junior Cupu čekal již třetí po sobě jdoucí víkendový náročný turnaj. Během jednotlivých utkání se ukázalo, že někteří hráči po předchozích turnajích se snahou o dobrý výkon a výsledek byli v Humpolci bez náboje a chybělo hlavně dotažení všech herních činností zejména v zakončení, kde viditelně postrádali síly právě klíčoví hráči mužstva. Přestože jsme během turnaje ani jednou neprohráli, byli jsme celkovým umístěním zklamáni. Chybu jsme však nemohli hledat u hráčů, ale spíše u nás trenérů a časovém harmonogramu turnajů, který byl tentokrát v náš neprospěch.

Kdy jste se rozhodli, že se do EKO aktivit zapojíte?
Ihned po obdržení informací o možnosti získání divoké karty. Chtěli jsme pomoci chlapcům, aby si mohli zahrát na velice kvalitním turnaji a tím se jim odvděčit za pomoc, kterou oni poskytli týmu U11.

Co jste pro postup do Velkého finále udělali?
Po projití podmínek pro získání divoké karty jsme zjistili, že řadu věcí z ekologických aktivit již plníme. Například jezdíme na fotbalová utkání autobusem na plyn, podporujeme české potraviny a na další věci jsme se spolu s rodiči zaměřili. Nemuseli jsme chodit daleko, protože u našeho tréninkového hřiště a jeho okolí na břehu Chrudimky si někteří obyvatelé města zřídili bezplatnou skládku svého odpadu.

Jak k tomu přistoupili hráči a rodiče?
Vzhledem k tomu, že naše akce probíhaly v době prázdnin, ne všichni se mohli zúčastnit. Při likvidaci skládky jsme však objevili další navezený nepovolený odpad poblíž fotbalového hřiště, a tak s Městským odborem životního prostředí a Městskými sportovišti budeme dále pokračovat ve spolupráci v zamezení zavážení odpadu do tohoto prostoru.

Co pro Vás turnaj E.ON Junior Cup znamená?
Pro náš tým regionálního klubu je to obrovská možnost odehrát řadu kvalitních utkání s týmy, se kterými se běžně během roku nesetkáváme. Pro chlapce je to obrovská příležitost užít si tři dny atmosféru velkého turnaje, vidět kvalitu zahraničních hráčů této věkové kategorie a setkat se s některými legendami českého nebo československého fotbalu. 

S jakými cíli do Roudné pojedete?
Výsledky v umístění na tomto turnaji nebudou pro nás rozhodující, ale svými výkony budeme chtít potvrdit oprávněnost startu našeho týmu. Budeme chtít pokusit se potrápit některé týmy s ligovou příslušností a tím dokázat, že i na této úrovni vyrůstají dobří budoucí fotbalisté.

Trenéři: František Jůn, Tomáš Bečička, Roman Jůn
Horní řada: Marek Uchytil, Marek Bečička, Jakub Doleček, Miroslav Martinec, Tadeáš Koubek, Josef Jůn
Dolní řada: Tomáš Nekvinda, Marek Spilko, Šimon Hladík, Adam Pešek, Vojtěch Bíško
Ležící: Michal Doleček

 

Petr Procházka (Žďár nad Sázavou): V kvalifikaci jsme předváděli asi nejlepší fotbal. Ale nezvládli jsme jeden zápas

Pane trenére, zhodnoťte váš tým na kvalifikaci v Humpolci. Proč nevyšel postup na finále již tam sportovní cestou?
V kvalifikaci v Humpolci jsme předváděli myslím nejlepší fotbal ze všech. Turnajem jsme procházeli suverénně, až přišlo rozhodující semifinálové utkání s Vrchovinou, které jsme bohužel i přes značnou převahu prohráli 1:2. Jediná tato porážka pro nás znamenala těsně nepostupové třetí místo. Hned po skončení turnaje ve mě uzrála myšlenka dostat se na Velké finále přes Ekologické 7+1.

Jaké ekologické činnosti jste do soutěže zapojili?
Uspořádali jsme dvě úklidové akce. Jedna proběhla v den vysvědčení, druhá  v rámci letního soustředění. Uklízeli jsme například odpadky kolem cyklostezky, kluci okopávali záhonky, pleli a hrabali trávu. Z výchovného hlediska to byla pro ně jednoznačně výborná věc. Účastnili se všichni a rodiče nás také podpořili, což mě potěšilo. Výsledkem všeho je, že se nám to všem tak zalíbilo, že se budeme o úklidy snažit i nadále. Tím bych chtěl všechny pozvat na hlavní úklidový den Ukliďme Česko v sobotu 17. září, kdy se opět zúčastníme a pokusíme se pomoci naší přírodě. Klukům je za postup odměnou, že budou hrát s naší absolutní špičkou a některými zahraničními celky. 

S jakými cíli do Roudného pojedete?
Do Roudného pojedeme ukázat náš líbivý kombinační fotbal, který jsme předváděli již v kvalifikaci. Ve Velkém finále bych byl spokojen s umístěním v první polovině startovního pole. Samotná účast je pro nás všechny velkým fotbalovým svátkem, který si zajisté každý náš hráč bude dlouho pamatovat. Také doufám, že přijedou naši fantastičtí fanoušci a uslyšíte pověstný žďárský kotel.

 

Horní řada zleva: Martin Polívka (vedoucí mužstva), Jaroslav Koutník, Zdeněk Vokoun, Dominik Holec, Matyáš Procházka, Jakub Vavřínek, Jonáš Tůna, Petr Procházka (trenér)
Dolní řada zleva: Dominik Čejka, David Polívka, Patrik Stoček, Matyáš Slavíček
Ležící: Viktor Nevěčný

Zavřít menu