Ukliďme svět, ukliďme Česko

Ahoj holky a kluci,

měli jste možnost si zahrát kvalifikaci E.ON Junior Cup 2016 a váš tým nepostoupil do Velkého finále? 

Nezoufejte, máme pro vás nachystané divoké karty, které otevřou brány finálového turnaje dvěma nejaktivnějším týmům v našem ekologickém 7+1. Vedle podpory sportu klade naše společnost velký důraz i na ochranu životního prostředí, proto pravidelně organizujeme vyhlášení ekologického Oskara E.ON Energy Globe Award. Mezi vítěze soutěže patří i ekologická vzdělávací organizace TEREZA a projekt Ukliďme Česko.  

Ve spolupráci s těmito organizacemi vám tak přinášíme ekologické 7+1 podle našeho herního turnaje E.ON Junior Cup, protože: „Každý fotbalista již ví, že k ochraně životního prostředí nestačí jen třídit odpad. Proto dodržuje EKOLOGICKÉ 7+1.“

1.   JSEM PRUŽNÝ – my hráči zařídíme dostupné třídění odpadu, pružně reagujeme na změnu a třídíme odpad i u fotbalového hřiště (nádoby na plast, papír, sklo). Říkáme o tom i dalším týmům, divákům a rodičům.

2.   JSEM RYCHLÝ – kde to jde, běhám/chodím/jezdím busem místo autem. Smluvíme se v partě a na trénink chodíme spolu pěšky. Když je třeba jet autem, jedeme ve větší skupině.

3.   CHCI HRÁT ZA NÁROĎÁK – volím národní tým a jím „české“ potraviny. Jím zdravě pro své tělo i pro své okolí, dávám přednost místním potravinám/sezonnímu ovoci/zelenině.

4.   Myslím dopředu – tam, kde to jde, piju vodu z kohoutku, místo vody balené či slazené. Předcházím tím vzniku spousty odpadu a piju vodu z pevné láhve, nehromadím plastové.  

5.   HODNĚ VYDRŽÍM – když to jde, tak trénuji venku mezi stromy v přírodní zeleni za každého počasí. Trénuji tak tělo a regeneruji mozek.

6.   MÁM POSTŘEH – sleduji okolí a kde leží odpadky, zakročím. Vidím-li černou skládku, nahlásím ji pomocí aplikace ZmapujTo.

Jak na to?   

  • 1. Stáhněte si mobilní aplikaci ZmapujTo, pomocí které můžete černou skládku jednoduše na tři kliknutí nahlásit, nebo    
  • 2. skládku vvyfoťte a nahrajte přes webový formulář na webové stránce www.ZmapujTo.cz

Do poznámky k hlášení určitě nezapomeňte uvést název vašeho týmu!

   Náš tip: Nehlaste nám jednu pohozenou PET láhev, existuje mnohem lepší řešení - sebrat ji, sešlápnout a hodit do kontejneru na plast. :)

7.   HRAJI TÝMOVĚ – nahlásím-li černou skládku, budu se snažit iniciovat její odstranění se svým týmema trenérem.

Uspořádejte úklidovou akci. Zmapované černé skládky je třeba i uklidit, a ne vždy to (z mnoha různých důvodů) zajistí příslušný úřad. Proto skládky uklízejí dobrovolnické týmy a jedním z nich se může stát i ten váš. Pokud nemáte u vás žádnou černou skládku, můžete si uspořádat pochůzkový úklid parku, kolem potoka, cyklostezky… 

Jak na to?

V prvé řadě se zaregistrujte (ideálně trenér nebo vedoucí družstva) na www.UklidmeCesko.cz jako organizátor úklidu a uveďte v názvu úklidu „Junior Cup“. My se vám ozveme a na uvedený kontaktní e-mail pošleme všechny potřebné informace k organizaci úklidové akce. Můžete počítat s tím, že vám zašleme i dětské rukavice a pytle na odpad.

   Náš tip: Čím větší úklid, tím více bodů! Zpropagujte svou akci a přizvěte k úklidu známé, spolužáky, rodiče nebo třeba vašeho starostu či starostku. S možnostmi propagace vám rádi poradíme!

+1.   JSME PLNÍ ENERGIE – máme mnoho energie, ale víme, jak s ní šetřit. Proto chceme, aby celý náš klub šetřil také. Upozorňujeme na žrouty energie v podobě starých spotřebičů, kapajících kohoutků, netěsnících oken…  

Každý malý fotbalista dnes už ví, že musí víc než jen třídit odpad, aby chránil životní prostředí kolem sebe.

Velké změny začínají od malých!

Určitě se ptáte, jak vám EKOLOGICKÉ 7+1 pomůže k postupu do Velkého finále E.ON Junior Cupu 2016, které se uskuteční 2. – 4. září v Roudném u Českých Budějovic.

Stačí, když nám pošlete fotky nebo videa o tom, že přemýšlíte a konáte ekologicky. Čím více z EKOLOGICKÉHO 7+1 si vezmete k srdci a čím lépe zdokumentujete vaši aktivitu, tím větší šanci na postup máte. My vše obodujeme dle počtu zapojených dětí, rodičů, aktivit a originality a v první polovině srpna vyhlásíme dva týmy. Ty budou mít možnost se utkat s nejlepšími týmy z České republiky a hosty ze zahraničí o celkové vítězství a cestu za Janem Kollerem do Monaka. 

Nezapomeňte, že hrajeme od 20. června do 31. července. 

Tereza

Již od 90. let vytváří TEREZA unikátní ekologické projekty pro školy z České republiky, jejichž cílem je aktivně pomáhat s ekologickou výchovou dětí a mládeže. Vychází přitom z jednoduché myšlenky – abychom mohli životnímu prostředí pomoci, musíme mu nejdříve porozumět. Do projektu se zapojilo přes 730 základních i středních škol a více než 94 000 dětí. 

Spolek Ekosmák

Spolek Ekosmák pořádá unikátní dobrovolnickou akci s názvem Ukliďme Česko, která se zaměřuje na mapování a úklid černých skládek. Na  webu  www.ZmapujTo.cz eviduje více než 5 000 černých skládek od malých „nepořádků“ až po skládky obřích rozměrů, které mnohdy obsahují i nebezpečné odpady. Prostřednictvím mobilní aplikace nebo webového formuláře je navíc možné rychle a jednoduše nahlásit i další skládky.