Fotbalový klub Malše Roudné hraje na energeticky úsporném E.ON Stadionu

roudne

Ve spolupráci s energetickou skupinou E.ON došlo v uplynulých měsících k výrazné přestavbě sportovního areálu malého jihočeského klubu Malše Roudné. Realizovala se první energeticky úsporná opatření, díky kterým nyní stadion šetří tolik energie jako tři běžné domácnosti za rok.

Od roku 2005 chodí fanoušci klubu Malše Roudné na nový stadion, který leží za obcí mimo zátopové oblasti. Původní areál zasáhla v roce 2002 povodeň. Klub hrající divizi má na stadionu čtyři hřiště. Ve spolupráci s energetickou skupinou E.ON se areál vylepšuje a stává se z něj energeticky úsporný stánek.

Roudné má v areálu k dispozici dvě velká hřiště s přírodním trávníkem, zcela nové plnohodnotné hřiště s umělým povrchem a menší víceúčelové hřiště s umělým trávníkem. „V roce 2012 jsme na stadionu provedli energetický audit, ze kterého vzešla doporučení na úspory energií. Prioritně se jednalo o způsob vytápění a ohřev teplé vody. Dalším cílem pak bylo snížení spotřeby energií v oblasti osvětlení,“ uvedl Marek Pagač z marketingového oddělení E.ON.

Během zimní přestávky uplynulé sezony se v areálu realizovalo osvětlení nově vybudovaného hřiště s umělým povrchem a během letošního léta došlo i na osvětlení chodníku v areálu prostřednictvím lamp na fotovoltaické články. „Po výměně osvětlení v místní restauraci a v chodbách za energeticky úsporné se dále do zázemí stadionu nainstalovaly spořiče vody tzv. watersavery. V průběhu následujícího roku pak plánujeme realizaci tepelného čerpadla včetně potřebných rozvodů tepla a ohřevu vody. Součástí budou ovládací prvky pro řízení a monitoring spotřeby energií,“ upřesnil Pagač.

Soubor těchto úsporných opatření  vzniká na základě podpory skupiny E.ON. „Naším cílem je, abychom na vznikajícím E.ON Stadionu mohli prezentovat nejen klubům, ale i obcím, že úspory energií mají své opodstatnění a především dopad na lepší budoucí hospodaření klubů.“ Celková úspora energií stadionu díky instalovaným vychytávkám odpovídá průměrné spotřebě tří domácností.

Předseda klubu Malše Roudné Libor Šolc: Za třináct let jsme vybudovali areál za 30 miliónů korun

Proč vznikla myšlenka vybudovat stadion mimo obec?
Odejít z areálu u řeky Malše v samém centru obce, který se budoval od roku 1961, kdy klub vznikl, nebylo jednoduché. Ale dvě lokální povodně na konci 90. let a hlavně pak záplavy v roce 2002, nás přesvědčily, že to bude nejrozumnější řešení. Po první velké vodě opravíte ploty, hřiště, z kabin vynesete bláto a vyházíte zničené věci, vysušíte je a vymalujete, ale když to pak děláte podruhé a potřetí, přestane to dávat smysl. Jsou to vlastně vyhozené peníze i čas. O pocitech ani nemluvím... Naštěstí jsme našli pochopení u zastupitelů obce, která mimo záplavové území koupila potřebné pozemky. Ty TJ Malše dostala do stoletého pronájmu, ale byla to jen pole. Pak začala dlouhá mašinérie jednání a shánění financí. Šli jsme krok po kroku.

Kdy došlo k otevření nového areálu?
V červenci 2005 jsme otevřeli hlavní hřiště a objekt šaten s tribunou. Později chodníky, druhé travnaté hřiště, restauraci, tenisový kurt, parkoviště a třetí odlehčovací plochu. Vždy podle toho, jak se nám podařilo sehnat peníze. V roce 2013 jsme dokončili víceúčelové hřiště s umělým trávníkem III. generace pro mládež o rozměrech 46 x 28 metrů, které jsme nazvali Malšan Arena. Vyšlo na pět milionů korun a na jeho financování se podílelo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. To nám pak loni poskytlo dotaci 10 milionů korun i na velké hřiště s umělých trávníkem III. generace. Od roku 2002 jsme zde proinvestovali kolem 30 milionů korun a sportovní areál na ploše 59 tisíc metrů čtverečných se stal chloubou klubu.

Proč jste se rozhodli pro spolupráci se společností E.ON a vybudování úsporného E.ON Stadionu?
Popravdě řečeno, rozhodla se tak společnost E.ON a my jsme za to velmi rádi. Asi jsme ji přesvědčili svou prací, která je za námi. A také počtem mužstev, péčí o mládež a sportovní úrovní, na kterou jsme se postupně dostali. My jsme přišli na E.ON s nějakými myšlenkami, nápady, představami a strašně nás potěšilo, že padly na úrodnou půdu. Společnost E.ON jim dala další rozměr, posunula je dál a výsledkem je projekt E.ON Stadionu, který by měl veřejnosti i starostům obcí ukázat, jak lze i na sportovištích využitím úsporných světel a moderních prvků snížit energetickou náročnost a provozní náklady.

Jaké máte týmy a co hrají? Jak jste na tom s mládežnickou základnou?
V posledních letech máme devět, deset družstev, z nichž je sedm, osm mládežnických, podle toho zda někde vytvoříme i A a B tým. Strom to je hodně košatý. Začíná u dětí od tří do pěti let, které si ještě ani neumějí zavázat kopačky, takzvaným baby fotbalem, a pokračuje přes mladší a starší přípravky, mladší a starší žáky, a mladší a starší dorost, až po dva celky mužů. Nejmenší děti hrají okresní soutěže, žáci a dorost pak krajský přebor. V loňské sezoně v něm byli starší žáci druzí a dorost se stal krajským mistrem. Muži kopou divizi a krajskou A třídu.

Co pro vás znamená pořádání Velkého finále?
Starost i radost. Starost, aby vše klaplo, protože ta akce je svým rozsahem mimořádná a na organizaci opravdu velmi náročná. Vím o čem mluvím, protože na E.ON Stadionu pořádáme různé exhibiční zápasy pražských herců, zpěváků i hokejistů z NHL a KHL. Rekordem jsou asi 3 000 diváků, ale to vážně už nebylo k hnutí. Velké finále je úplně o něčem jiném, bude x-krát náročnější. Radost pak máme z toho, že u toho může Malše Roudné být, že se podílí na smysluplném projektu s bohatou tradicí a může se opírat o partnerství renomované značky E.ON.