original-150549169484

Sparťanský trenér Vytlačil: Hráli jsme pohledný fotbal a s tím přišly i výsledky. Finále pak muselo bavit všechny diváky

Po velkém úspěchu na finále turnaje E.ON Junior Cup hodnotí Aleš Vytlačil, trenér AC Sparta Praha, působení týmu který v konkurenci 40 týmů obsadil druhé místo za Anderlechtem Brusel.

Po dvou letech nadvlády Slavie Praha jste se znovu stali nejlepším českým týmem. Byl to jeden z cílů pro turnaj a panuje u vás spokojenost?
Turnaj pro nás skončil jednoznačně úspěchem. Největší radost mám spíše z předvedené hry našeho týmu, než z celkového umístění nebo snad z toho, že by náš rival skončil tolik za námi. Tentokrát se však spojily obě nádoby, hráli jsme pohledný fotbal, který se učíme, a zároveň s tím přišly také pěkné výsledky. Což samozřejmě na takovém turnaji potěší dvojnásob.

Jaké cíle z pohledu hry a taktiky jste na kluky měli?
My učíme děti řemeslu, kterému se možná budou věnovat v budoucnu. Proto se nelze bavit o taktických cílech pro konkrétní turnaj. Naše děti vědí, jakou hrou se mají prezentovat, jakou hru je učíme a pokud je tento způsob hry podpořený maximální snahou, zaujetím a bojovností, tak jsme jako trenéři spokojení, byť se občas něco nepovede. Musíme však vidět, že se kluci chtějí prezentovat tak, jak by měli.

Velké finále bylo jistě pro všechny týmy náročné. Zhodnoťte tři dny v Roudném…
Myslím, že organizátoři připravili po všech stránkách krásný turnaj, který v našich podmínkách marně hledá konkurenci. Kvůli podobným turnajům a podobnému vytížení jezdíme často do zahraničí, takže možnost zúčastnit se takovéto akce v rámci naší země, vítáme.

Poprvé se turnaj hrál systémem se čtvrtfinále. V něm jste porazili silný Berlín. Jaký to byl zápas?
Čtvrtfinále s Herthou určitě nenabídlo ideální fotbalovou podívanou. Myslím, že utkání bylo více o tvrdých soubojích, agresivitě všech hráčů a v určitých chvílích zápas připomínal spíše úpolový sport. Faktorů, proč tomu tak bylo, je více. Proto jsem z tohoto vítězství neměl tak velkou radost, právě z těchto důvodů. Vážím si však toho, že kluci takové utkání zvládli především přístupově, protože i takový je někdy fotbal a i tohle se musí kluci na své cestě naučit.

Semifinále s Olomoucí jste zvládli až na penalty. Zhodnoťte tento zápas.
Jak nepěkné bylo z naší strany čtvrtfinále, tak o to herně pohlednější bylo semifinále. Narazili jsme na jeden z nejsilnějších týmů republiky, který navíc ve čtvrtfinále vyřadil druhé pražské S. Očekávali jsme proto velmi vyrovnanou bitvu. Herně jsme však semifinále zvládli na výbornou a víceméně celý zápas jsme svého soupeře dobývali. Myslím, že zápas neskončil velkým brankovým rozdílem jenom díky životnímu výkonu brankáře Ulenfelda.

A finále s Anderlechtem nabídlo až do poslední sekundy velké drama.
Řekl bych, že pro nezaujatého diváka bylo finále tou pravou podívanou a kvůli takovým zápasům děti hrají fotbal. Herně se nám finále povedlo také na výbornou a přesto, že si myslím, že jsme více minut tahali za delší konec my. Vzhledem k našim nevyužitým příležitostem byla remíza spravedlivá. Co nás však mohlo mrzet více než prohrané pokutové kopy byl fakt, že jsem měl pocit, že polovina republiky přála výsledek spíše Bruselu. To si myslím, že je fenomén, který je možný jenom u nás v České republice. A byť jsou naši kluci na podobné chování zvyklí a musejí být, tak si to určitě nezaslouží.

Vyhráli jste pobyt v Monaku za doprovodu Jana Kollera. Byli jste tam někdy s týmem?
Všichni budeme v Monaku poprvé a o to větší zážitek to bude. Zvlášť za doprovodu výborného Honzy Kollera. Během turnaje o Monaku kluci vůbec nemluvili, ale samozřejmě se těší.

Foto: Aleš Vytlačil je na fotce uprostřed týmu
Autor foto: Petr Zikmund