2000x2000-1459443495-vf

Nejlepší týmy Velkého finále 2015 se těšily ze zahraničních cest i zavádění reprezentace

Každý rok nabízí turnaj E.ON Junior Cup lákavé ceny pro nejlepší týmy. Hlavní cenou v roce 2015 byl zájezd za Janem Kollerem. Druhý a třetí tým získal nominaci na německý halový turnaj Bayernwerk Cup.

Hlavní cena: Vítěz E.ON Junior Cupu si užíval krásy Monaka

Desetileté fotbalové naděje SK Slavia Praha si díky vítězství na Velkém finále turnaje E.ON Junior Cup zajistily zájezd za Janem Kollerem do Monaka. V termínu 15. – 18. října se Slavisté těšili z prohlídky města, historických památek, přátelských zápasů a zavádění hráčů do utkání francouzské ligy.

Mladí Slavisté zastavili v září čtyřletou dominanci konkurenční Sparty na energeticky úsporném E.ON Stadionu klubu Malše Roudné. Ve Velkém finále se v roce 2015 představily skoro všechny kluby z první ligy. „Dohromady hrálo 40 týmů včetně zahraničních hostů. Do Roudného přijely z Francie dva týmy AS Monaco,“ řekl Marek Pagač z marketingového oddělení energetické skupiny E.ON s tím, že doprovod jim dělal ambasador projektu Jan Koller.

A právě za Janem Kollerem, historicky nejlepším střelcem české reprezentace, se mladí hráči SK Slavia Praha v říjnu 2015 vydali. Vyhráli totiž čtyřdenní zájezd do Monaka, kde kromě přátelských zápasů navštívili i Oceánografické muzeum, poznali památky města, přístav, trať F1 či knížecí palác. Na programu bylo také zavádění hráčů do zápasu francouzské ligy AS Monaco – Lyon. V rámci pobytu odehrála Slavie i dva zápasy. A oba vyhrála. Dres rozhodčího si oblékl Jan Koller.

Pobyt v Monaku si díky vítězství na E.ON Junior Cupu zajistili David Tomas, Kristian Koval, Matyáš Rys, Tomáš Jelínek, David Hejduk, Daniel Toula, Jakub Tošnar, Nikita Kruhlyk, Matyáš Mervard, Ondřej Kopecký, Tomáš Kučera, David Planka, Kryštof Vondráček, David Mikulanda, Albert Kotlín a Jakub Pilař. Doprovodili je trenéři Přemysl Jakl a David Pilař.

„Fotbalových turnajů je za sezónu velká spousta a dá se říci, že běží v rychlém sledu jeden za druhým. E.ON Junior Cup však nyní nastavil velmi vysokou laťku, která se jen těžko bude ostatním překonávat,“ uvedl Jakl. „Zájezd do Monaka byl pro nás překvapením. Tentokrát zlidovělá hláška „je to sice dál, ale zato horší cesta“, příliš neplatí. Protože to, co na nás čekalo, se momentálně ničemu nevyrovná. Čtyři dny jsme měli k dispozici osobního průvodce Honzu Kollera, který nás provedl celým Monakem, zajistil vyvádění hráčů při zápase AS Monaco – Lyon a trpělivě odpovídal na všetečné otázky našich borců i rodičů. Proto bych za všechny zúčastněné rád poděkoval společnosti E.ON za nezapomenutelný zážitek a jejich velkou podporu malých fotbalistů.“

Přátelské zápasy:
SK Slavia Praha - AS Monaco U12 3:1, SK Slavia Praha - AS Monaco U11 4:2.
Branky: Toula, Tošnar, Hejduk 2, Kopecký

Fotogalerie:
1. den - prohlídka města, přístav, casino, trať F1, trénink AS Monaco C - zde
2. den - prohlídka města, palác - zde
2. den – zavádění hráčů do utkání AS Monaco – Lyon - zde
3. den – zápasy AS Monaco – SK Slavia Praha - zde
3. den – Oceánografické muzeum a podmořský svět - zde

Cena za druhé a třetí místo: Sparta sahala po titulu. Nezvládla ale penalty, na které doplatila i Plzeň

Druhý a třetí nejlepší tým turnaje E.ON Junior Cup – AC Sparta Praha a FC Viktoria Plzeň – hrály o víkendu 21. a 22. listopadu halový Bayernwerk Cup v německém Gilchingu pro kategorii U11. Sparťané uhráli druhé místo, Plzeň skončila osmá. Titul si odvezli fotbalisté FC Bayern Mnichov.

Dvoudenní turnaj rozehrály oba české výběry skvěle. Plzeň, která na zářijovém Velkém finále E.ON Junior Cupu na energeticky úsporném E.ON Stadionu v Roudném skončila druhá za SK Slavia Praha, byla v Gilchingu poprvé a s halou se rychle sžila.

Domácí tým porazila v úvodním utkání 7:0. Dále pak remizovala se Salzburgem 2:2, porazila FC Augsburg 4:1, SC Bogenhausen 3:0, Bayer Leverkusen 2:1 a bez gólů hrála s Mnichovem 1860. Po prvním dni byla Viktorka druhá a měla šanci na semifinále.

Prohranými nedělními dohrávkami s VfB Stuttgart 0:2 a FC Curych 2:3 se Západočeši v tabulce propadli na čtvrté místo a čekal je jen zápas o konečnou sedmou pozici. „V neděli nás Stuttgart přehrál a kluci to ani nezvládli v hlavě. Mohli jsme se ale poměřit s bundesligovými týmy, takže to hodnotím kladně. Kluci poznali něco nového. Organizace šlapala podle harmonogramu. Odjíždíme spokojení,“ uvedl trenér Plzně Jakub Eliáš.

Jedenáctileté naděje Sparty do Německa postoupily jako třetí nejlepší tým Velkého finále a také vstoupily do turnaje dobře. Po výhře 5:0 nad druhým týmem z Gilchingu ale prohrály s pozdějším vítězem FC Bayern Mnichov 0:2. V dalších duelech pak Pražané porazili Hoffenheim 2:1, Planegg-Krailling 4:0, Basilej 2:0 a Norimberk 2:1.

I Sparta, která hrála ve skupině B, byla po prvním dni druhá. V neděli pak po bezbrankové remíze s Borusií Dortmund a prohře 0:2 se Stuttgarter Kickers druhé místo uhájila. „Sobota se nám povedla. Byli jsme letos na prvním halovém turnaji. Věděli jsme, že nám s Dortmundem stačí neprohrát. Po utkání jsme byli spokojení,“ řekl trenér Sparty Jaroslav Vavříček.

V semifinále Pražané porazili VfB Stuttgart 3:1. Do finále s nimi postoupil jejich skupinový soupeř FC Bayern Mnichov, který porazil v derby Mnichov 1860 2:0. Před závěrečným zápasem o titul se hrálo o umístění. Plzeňští po boji o celkové 7. místo prohráli na penalty s Norimberkem 2:3.

Finále začala Sparta hodně aktivně a brzy šla do vedení. Vlastní chyba v obraně pak ale přispěla k vyrovnání. V pohledném utkání plném šancí ale již nikdo gól nevstřelil a tak o mistrovi 21. ročníku Bayernwerk Cupu musely rozhodnout pokutové kopy.

A stejně jako Plzeň, tak ani Sparta se v nich dlouho nemohla prosadit. Bayern ze čtyř pokusů proměnil tři, Sparta naopak jen jeden. „Finále se mi těžko hodnotí. Tři minuty před koncem jsme vedli. Pak za stavu 1:1 šel náš hráč sám na branku, ale byl držen a sudí nic nezapískal. Penalty byla loterie,“ dodal Vavříček. „Odjíždíme spokojení.“

„Celý turnaj jsme hráli technicky a ve většině zápasů jsme měli převahu. I ve finále jsme podle mě byli lepší tým. Turnaj hodnotím kladně. Bylo dobré, že jsme na zápasy dlouho nečekali. Z organizačního hlediska bylo o nás postaráno a Bayernwerk Cup řadím mezi lepší turnaje. Ve finále nám pak pomohlo samozřejmě štěstí, ale důležité bylo, že jsme v penaltách zůstali klidní a nestresovali se,“ zhodnotil trenér Bayernu Mnichov Dominik Putzke.

Kompletní výsledky z turnaje jsou zde. Fotogalerie z turnaje je zde.

Konečné pořadí turnaje Bayernwerk Cup 2015:
1. FC Bayern Mnichov
2. AC Sparta Praha
3. VFB Stuttgart
4. Mnichov 1860
5. FC Basilej
6. FC Augsburg
7. 1. FC Norimberk
8. FC Viktoria Plzeň
9. TSG Hoffenheim
10. Bayer 04 Leverkusen
11. Stuttgarter Kickers
12. FC Curych
13. Red Bull Salzburg
14. SV Planegg-Krailling
15. Borussia Dortmund
16. SC Bogenhausen
17. TSV Gilching-Argelsried 1
18. TSV Gilching-Argelsried 2

Individuální cena pro nejlepšího hráče Velkého finále: David Planka získal pro svou školu šek na 50 tisíc korun

Velké finále se konalo na energeticky úsporném E.ON Stadionu v Roudném. A právě nová úsporná opatření má také základní škola, kam chodí David Planka - hráč SK Slavia Praha.

„David byl vyhlášen nejlepším hráčem Velkého finále, na kterém hrálo 636 fotbalistů. Kromě věcných cen dostal i šek na 50 tisíc korun, který jeho škola využila na realizaci energeticky úsporných opatření nabízené skupinou E.ON,“ uvedl Marek Pagač z marketingového oddělení E.ON.

Bonus pro nejlepší tým Velkého finále: Hráči SK Slavia Praha zavedli reprezentanty do kvalifikačního zápasu

Vítěz Velkého finále, který se na energeticky úsporném E.ON Stadionu v Roudném konalo 4. – 6. září, zaváděl reprezentanty do utkání Česká republika – Turecko.

Česká republika měla díky podařené kvalifikaci jistotu účasti na mistrovství Evropy 2016 a mohla tak do utkání nasadit i hráče širšího kádru. To nic ale nezměnilo na prestiži zápasu, protože Turci hráli o vše. V případě zaváhání by se jim pravděpodobně zavřela cesta do baráže o evropský šampionát.

„A podle toho to na hřišti vypadalo. Turci byli lepší a po zásluze vyhráli,“ zhodnotil zápas Marek Pagač z marketingového oddělení energetické skupiny E.ON. Turecko vyhrálo 2:0 a pro poslední zápas kvalifikace si udrželo potřebnou šanci na posun do baráže.

Právě turecké reprezentační hvězdy zaváděli do utkání hráči SK Slavia Praha, kteří vyhráli E.ON Junior Cup 2015. Kromě této ceny se také těšili z prohlídky stadionu a ze zájezdu za Janem Kollerem do Monaka, kam tým vyrazí 14. října ve večerních hodinách. „Zpět se Slavia vrátí v neděli,“ dodal Pagač.

„Prohlídka stadionu i samotné vyvádění hráčů na ploše se nám moc líbilo. Jít s národním týmem je pro nás velká čest,“ řekl trenér SK Slavia Praha Přemysl Jakl. „Co se týká samotného zápasu, očekávali jsme všichni od našich reprezentantů lepší výkon. Naštěstí už jsme na Euro postoupili, ale hráči, kteří dostali příležitost, moc neoslnili,“ řekl po zápase trenér Slavie.

Fotogalerie z akce je zde.